خانه مشروطه (خانه حاج مهدی کوزه کنانی)

مالک این خانه‌ی تاریخی که محل تصمیم‌گیری‌های مهمی در دوره‌‏ی مشروطه بوده، “حاج مهدی کوزه کنانی” از تاجران و آزادی‌خواهان شناخته‌شده‏ی‌ تبریز بود. بعد از به توپ بستن مجلس در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی، این خانه مرکز تجمع تعدادی از چهره‌های برجسته‏ مشروطه‌خواه در آذربایجان بوده و نفش مهمی در جنگ‌های یازده ماهه‌ تبریز علیه نیروهای دولتی داشته و محل تشکیل جلسات مجاهدین مشروطه به شمار می‌رفت. حیاط زیبا و مشجر، حوضخانه سرسرا، آینه‌ها و شیشه‌های رنگی و دیوارها و ستون‌های گچبری شده زیبایی‌های این مجموعه را دو چندان کرده است.

خانه مشروطه تبریز

این بنا با مساحتی برابر با ۱۳۰۰ مترمربع، در دو طبقه و توسط معمار تبریزی بنام “حاج ولی” در سال ۱۲۴۷ هجری شمسی ساخته شده است. پنجره‌های ارسی، درهای منبت‌کاری‌ شده، غلام‌ گردش، کلاه‌ فرهنگی و نورگیر از ویژگی‌های مهم این خانه‏ تاریخی و دیدنی هستند که در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی به موزه‌ای برای علاقمندان به تاریخ تبدیل شد. تندیس‌هایی از شخصیت‌ها و مجاهدان دوره مشروطیت همچون “ستارخان”، “باقرخان”، “میرزا مهدی کوزه کنانی”، “حسن خان باغبان”، “علی مسیو”، “ثقه الاسلام”، “جهانگیرخان صور اسرافیل”، “میرزا ابراهیم آقا صبا”، “میرزا اسماعیل نوبری” و غیره، عکس‌‏هایی از “مظفرالدین شاه”، “محمد علی‌شاه” و دسته‌‌های مخالف مشروطه، دستگاه چاپ ژلاتینی (پلی‏کپی دستی) جهت تکثیر شب‏نامه‌‌های دوره مشروطه، تصویر اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطیت و فرمان مشروطیت در این خانه به چشم می‌خورد.

خانه مشروطه تبریز

 

از مهمترین اشیا مربوط به دوره‏ انقلاب مشروطه در این موزه میتوان به طپانچه‏ کمری ستارخان، سردار ملی که توسط پسر ستارخان به موزه اهدا شده است. مدال ستارخان، مدال باقرخان، مهر سه پر انقلابیون مشروطه، مهر کمیسیون اعانه‏ بلدیه، قلمدان و عینک و دست خط شهید ثقه ‏الاسلام و دفترچه‏ هزینه‏ های نهضت مشروطه به خط حاج مهدی کوزه‏ کنانی و .. اشاره نمود.

خانه مشروطه تبریز

 

از دیگر اشیاء ماندگار و ارزشمند خانه مشروطه، فرش مشروطه است. این فرش در قاراباغ آذربایجان بافته شده است. نقش حاشیه گل فرنگ به رنگ قرمز دانه‏ی طبیعی از جنس صددرصد پشم با موضوع فتح تهران با اشعار ترکی به ابعاد ۱۳۸ در ۱۹۸ سانتی‏متر بافته شده و متن اشعار ترکی بافته شده در حاشیه آن چنین است:

باشلاندی ایک ایل بوندان ازل شورش ایران

یاشاسین مشروطه آباد اولسون ملک ایران

استردیله مشروطه نی کی حرا و لا انسان

مین لرجه بو یولدا وئرلان صونکره قربان

فتح اولدی بو تاریخده چون قلعه تهران

یاشاسین مشروطه آباد اولسون ملک ایران

مین دوقوز یوز دوقوز میلادی ایول

مین اوچ یوز ایگرمی یدی شهر شعبان

راسته کوچه تبریز

آدرس: راسته کوچه- خیابان شهید مطهری- روبروی مسجد جامع.