کوه عینالی

در ناحیه شمالی شهر تبریز، رشته‌ بلندی‏های سرخ‌ رنگی به نام عینالی (عون بن علی) قرار دارد که ارتفاع بلندترین نقطه‏ آن از سطح دریا ۱۹۶۰ متر است. در واقع، کوه عینالی به مجموعه‌ای از قله‌ها، تپه‌ها، دره‌ها و… گفته می‌شود که در مجموعه‏ جفرافیایی معینی قرار گرفته‌اند.

 

این کوه از سمت شمال به رودخانه تلخه‏ رود ( آجی چای)، دریاچه ارومیه و دره‌های شهرستان اهر، از شرق به چشمه‏ کهلیک ( کهلیک بولاغی)، از جنوب به طرف فرودگاه تبریز و از غرب به خیابان‌ها و شهرک‌های شهر تبریز منتهی می شود. بر فراز کوه عون‏ بن ‏علی بقعه‌ ای وجود دارد که قدمت آن به دوران ایلخانی بازمی‌گردد و منسوب به دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام‌های “عون بن علی” و “زید بن علی” است. این بنا در گذشته آتشکده و عبادتگاه بوده است. بنا به نظر “ژان پاتیست تاورنیه” جهانگرد فرانسوی این مکان در گذشته کلیسا بوده که پس از ورود اسلام به ایران، به مسجد و زیارتگاه تبدیل شده است.

با توجه به موقعیت کوهستانی بقعه، علاقمندان به ورزش می‌توانند از مسیر کوهنوردی و صخره‌نوردی به این مکان دست یابند. همچنین، راه دسترسی ماشین‌رو و آسفالته از مسیر اتوبان پاسداران (کمربندی شمالی) تا بالای کوه و محوطه امامزاده امتداد داشته و روشنایی آن به طور کامل تامین شده است که شب‌ها جلوه‌ای خاص به کوه می‌بخشد. از جمله این امکانات می‌توان به منطقه صخره‌ای برای تمرین صخره‌نوردان مبتدی، یادمان شهدای گمنام، تندیس استاد شهریار و سایر نام‌آوران شهر تبریز اشاره کرد.

مطالب مرتبط: