دانشگاه هنر اسلامی تبریز

دانشگاه هنر اسلامی تبریز یکی از دانشگاه‌های شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است. این دانشگاه، که اولین دانشگاه تخصصی ایران در حوزه هنرهای اسلامی است، در مهرماه سال ۱۳۷۸ خورشیدی با پذیرش ۲۴۱ نفر دانشجو در رشته‌های تحصیلی طراحی صنعتی و فرش و معماری تأسیس شده و شروع به فعالیت نمود.

مجموعه پردیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز در ضلع جنوبی چهارراه حکیم نظامی و در محل سابق “کارخانه چرم‌سازی خسروی” قرار گرفته‌است؛ مساحت این مجموعه ۳۶٬۰۰۰ متر مربع شامل ۸ ساختمان سه‌طبقه و یک‌طبقه می‌باشد. مرمت مجموعه پردیس از سال ۱۳۷۶ خورشیدی شروع شده و در همین راستا ساختمان‌های فرسوده به آمفی‌تئاتر، ساختمان اداری، سالن ورزشی، سلف سرویس و کتابخانه تغییرکاربری داده‌اند؛ همچنین توربین‌ها و ژنراتورهایی که در بخش تأسیسات کارخانه چرم‌سازی باقی‌مانده‌اند، مرمت و بازسازی شده و به‌عنوان موزه صنعتی مورداستفاده قرار گرفته‏ اند.

 

کارخانه چرم‏سازی خسروی، یکی از عمارت‏های بزرگ شهر تبریز واقع د رانتهای محله‏ی لیل آباد و چرنداب است که در زمان رونق، عظیم‏ترین کارخانه‏ی چرم‏سازی و سالامبور ایران بوده و با اصول فنی و ماشین‏ آلات جدید مربوط به زمان خویش فعالیت می‏کرده است. کارخانه‏ی مزبور در سال ۱۹۳۱ میلادی/۱۳۱۰ هجری شمسی، فعالیت خود را با همت چند تن از بازرگانان و سرمایه‏ داران تبریزی از جمله “میرزا علی اکبر صدقیانی”  آغاز نمود و باعث اشتغال تعداد زیادی  از افراد و همچنین عدم وابستگی ایران به خارج از نظر تامین چرم و پوست مرغوب گردید. در سال ۱۹۷۰ میلادی/ ۱۳۴۹ هجری شمسی، کارخانه‏ چرم خسروی با داشتن سرمایه‏ ای بیش از ۹۰ میلیون ریال و ۲۳۰ نفر کارگر، در اوج پیشرفت و فعالیت قرار داشت.در این زمان به کمک نیروگاه کوچکش برق چند محله از جمله نوبر و چرنداب و لیل آباد را تامین کرد و در نهایت در سال‏های اخیر از رونق افتاد.