موزه مشاغل

موزه بازار و مشاغل تبریز اولین موزه تخصصی بازار در کشور است که توسط شهرداری منطقه هشت و با استفاده از   کلکسیون تاریخی برادران سرابی در مجاورت بازار تاریخی تبریز و یخچال صادقیه  در سه طبقه مجزا، بخشی از زیبایی‌های فرهنگی، ظرائف هنری و آداب و رسوم تبریز قدیم را در خود گنجانده است.

یک طبقه از این مجموعه با حجره‌های صنوف مختلف به موزه بازار و دو طبقه آن به نمایشگاه تصاویر تاریخی تبریز و نمایشگاه فرش تبریز اختصاص یافته است. بخش‌های جذاب موزه بازار با پیش‌بینی جزئیات هنری بازار تبریز طراحی شده و معرف جلوه‌های خاطر‌ه انگیز بازار تبریز و همچنین ابعاد اجتماعی و فرهنگی آن، در یک فضای خلاق و زیبا است.

موزه بازار و مشاغل تبریز یکی از منحصر بفردترین موزه های کشور می باشد که احداث شده است و شامل تمام اشیاء بکار رفته در مشاغل سنتی تبریز میباشد. معماری این موزه متاثر از بافت تاریخی محدوده ی بازار و یخچال صادقیه  میباشد که طرح های خاص سنتی توسط معماران بنام تبریز در این مجموعه اجرا شده است.

برخی مشاغل موجود در این موزه عبارتند از: تلگراف خانه، عطاری،بقالی و بنکداری،نجاری،آهنگری،دواخانه، آنتیک فروشی و…..

🌏 آدرس: آذربایجان شرقی، تبریز، میدان صاحب الامر، ضلع شمالی بازار تبریز، جنب ورودی بازار صادقیه، موزه مشاغل و بازار تبریز