سایر باغ ها و پارک ها

  • پارک بزرگ تبریز

بوستان بزرگ تبریز، بزرگ‏ترین مجموعه‏ی تفریحی شهر تبریز است که هم اکنون بخش‏هایی از آن به بهره‏برداری رسیده است. این بوستان در شمال غرب شهر و در محل پیشین زمین‏های کشاورزی در حال ساخت است که حدود ۸ کیلومتر مربع وسعت دارد. رودخانه‏های تلخه‏رود و مهران‏رود از این منطقه عبور می‏کنند. بوستان بزرگ تبریز شامل مجموعه‏های متعددی نظیر پیست‏های اتومبیل سواری، اسب سواری و دوچرخه سواری، دریاچه‏های قایق رانی، رستوران، سالن‏های سرپوشیده‏ی تفریحی، شهربازی و هتل خواهد بود.

آدرس: ایران – آذربایجان شرقی – تبریز شمال غرب تبریز- بالاتر از بلوار آذربایجان

  • پارک مشروطه

پارک مشروطه تبریز در بلوار مشروطه و در کنار ترمینال مسافربری مرکزی تبریز واقع شده است. این پارک یکی از زیباترین پارک‏های تبریز قلمداد می‏شود که در سال ۱۳۸۰ احداث و در اختیار شهروندان محترم آن منطقه و مسافرین محترم قرار گرفته است. این پارک ۲۰ هکتار وسعت دارد و تندیس ستارخان، ابرمرد مشروطه در آن نصب شده است.

آدرس: ایران – آذربایجان شرقی – تبریز- بلوار مشروطه

  • پارک خاقانی

بوستان خاقانی یکی از بوستان‏های زیبای شهر تبریز است بین دو قطب تاریخی شهر تبریز یعنی مسجد کبود و موزه‏ی آذربایجان واقع شده و بوستانی سنتی محسوب می‏شود. مجسمه‏ی “افضل‌الدّین بدیل بن علی خاقانی شروانی” متخلّص به خاقانی از نامدارترین شاعران ایرانی که آرامگاهش نیز در شهر تبریز قرار دارد، در این پارک نصب گردیده است. این مجسمه اثر هنرمند مجسمه‏ساز تبریزی “احد حسینی” می‏باشد و ارتفاع آن ۲۵/۳ متر و وزن آن ۲۵۰ کیلو از جنس فایبرگلاس به سفارش شهرداری تبریز ساخته شده است. این پارک دارای فرهنگ‏سرای کوچکی می‏باشد که بعضی نمایشگاه‏ها و رویدادهای فرهنگی طی سال دز آن برگزار می‏شود.

آدرس: ایران – آذربایجان شرقی – تبریز- جنب مسجد کبود

  • پارک شمیم پایداری

این پارک دارای سالن فوتسال، زمین بازی، زمین اسکیت و وسایل ورزشی می‏باشد و موزه دفاع مقدس شهر تبریز نیز این پارک قرار گرفته است.

آدرس: ایران – آذربایجان شرقی – تبریز- بلوار ملکی تبریزی

  • باغ پارک شمس تبریزی

باغ پارک ۱۰ هکتاری شمس تبریزی در سال۸۸، در کنار باغ پارک بانوان چایکنار افتتاح شد. این پارک یکی از زیباترین پارک‏های کشور محسوب می شود که استفاده از معماری سنتی و ایرانی سرلوحه کار ساخت آن بوده است. یکی از مهمترین کارهای انجام شده که نشان‏دهنده‏ی استفاده از معماری سنتی ایرانی در این پارک است، استفاده از حوض‏ها و آبروهای سنتی با صدای شرشر آب و آلاچیق‏های فراوان چوبی و بتنی ساخته شده در سرتاسر پارک است که صفای پارک رو چند برابر کرده است.

آدرس: ایران – آذربایجان شرقی – تبریز- خیابان مولانا

  • پارک پیوند

پارک پیوند با دارا بودن امکاناتی نظیر نمازخانه، سرویس بهداشتی، المان‏های مختلف عکس یادگاری و کالسکه در زمینی به مساحت مجموعاً ۳۰ هکتار افتتاح و برای رفاه خانواده‏ها در نظر گرفته شده است. این پارک با راه دسترسی به طول ۶ کیلومتر به بام تبریز، عینالی وصل می‏شود و در ادامه با یک مسیر ۵ کیلومتری به منطقه‏ی رشدیه خواهد رسید. نمونه و مشابه پارک پیوند در سطح کشور وجود ندارد و بر اساس طراحی‏های صورت گرفته برای کاهش ترافیک حاصل از حرکت کاروان‏های عروسی و همچنین ایجاد مکانی آرام و شایسته برای حضور عروس و داماد و خلق لحظات به یادماندنی احداث شده است.

  • پارک جنگلی صائب تبریزی

پارک جنگلی و تفرجگاه «صائب تبریزی» در ضلع شمالی آزادراه شهید کسایی در جنوب شهر تبریز قرار دارد. این پارک جنگلی در فضایی به وسعت ۲۱۳۱۴۲ متر مربع احداث شده و دارای ۸۳ واحد آلاچیق، ۲ استخر و آب نما، سه باب سرویس بهداشتی، بوفه، ۳۰ اجاق برای آشپـزی و کباب پزی، ۲ واحد آبخوری، ۲ ست تجهیزات ۲۱ تکه ورزش همگانی، جاده سلامت، میز تنیس، زمین اسکیت، ۲ باب نمازخانه، زمین‏های بازی کودکان، ۳۵ تابلوی آموزش شهروندی و ۳ ورودی و خروجی مجزا می‏باشد .

آدرس: ایران – آذربایجان شرقی – تبریز – بزرگراه کسایی (کنارگذر جنوبی )- خروجی دکتر حسابی

  • باغ صائب تبریزی