شهرداری (عمارت شهرداری)

عمارت شهرداری تبریز یکی از بناهای تاریخی و افتخارآمیز شهر تبریز است که در بالای آن، برج ساعتی با شکوه و چهاربعدی که از چهار سوی شهر قابل رویت است. این عمارت در مرکزی‌ترین نقطه‏ شهر در سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۲۰ هجری شمسی در محل گورستان متروکه‏ی کوی نوبر  و در سه طبقه ساخته شد.

موزه شهرداری تبریز به عنوان نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌ های ایران ، در کاخ شهرداری یا همان عمارت ساعت شهر تبریز واقع شده‌است. این موزه، در سال ۱۳۸۶ و همزمان با یکصدمین سالگرد تاسیس اولین بلدیه (شهرداری) ایران در تبریز راه اندازی شده‌ است.این موزه دارای تالارهای مختلفی از جمله تالار فرش با فرش‏هایی به قدمت بیش از ۱۱۰ سال، تالار دوربین ها با دوربین های قدیمی نشان دهنده روند تاریخی شکل گیری عکاسی و تالار شهدا با عکس ها و اسناد مقاومت مردم در جنگ تحمیلی می باشد تعدادی از اتومبیل‌های قدیمی از جمله تاکسی و اولین ماشین آتش‌نشانی تبریز از جمله دیگر دیدنی‌های این عمارت زیبا و باشکوه هستند

همچنین اولین موزه تخصصی کفش کشور در سال ۱۳۹۴ در محل کاخ شهرداری افتتاح شد. اشیاء موجود این موزه از انواع کفش‌های سنتی موجود در کشور جمع آوری شده است و در قسمتی دیگر از موزه تجهیزات و وسیله‌های ساخت کفش به نمایش گذاشته شده است و بخشی از آن به مجموعه شخصی خانم شعله خیابانی (نواده شیخ محمد خیابانی) اختصاص دارد. این مجموعه ارزشمند از ۲۰۰ جفت کفش تشکیل شده و از دوره‌های مختلف تاریخی و انواع کفش‌های اقوام همچون نمونه مشابه اولین کفش چرم در دنیا که ۵۵۰۰ سال قدمت دارد و از روستای “بیرق” در توابع تبریز به دست آمده است در این مجموعه وجود دارد.

آدرس: میدان شهرداری (ساعات قاباقی) – تقاطع خیابان امام خمینی و ارتش