خانه استاد شهریار

خانه استاد شهریار مربوط به دوره‏ پهلوی دوم است و در محله مقصودیه واقع شده که در سال ۱۳۴۷توسط شهریار خریداری شده و محل زندگی او بوده است. قدمت ساخت این خانه به سال‌ های دهه ۱۳۳۰ بازمی‌گردد و دارای زیربنایی در حدود ۲۵۰ مترمربع و شامل دو طبقه‏ فوقانی و زیرزمین با مصالح جدید است.

در سال ۱۳۶۷، پس از درگذشت استاد، منزل مسکونی وی از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و با تواقف خانواده‏ استاد و همکاری آنان در اهدای وسایل وی، به موزه‏ ادبی استاد شهریار تبدیل شد. همچنین پس از افتتاح موزه در سال ۱۳۷۰، طی فراخوانی از مردم دعوت شد تا اسنادی را که از این شاعر گرانقدر در اختیار دارند، به موزه اهدا نمایند و در نتیجه‏ این اقدام، مردم کلیه‏ اسناد و مدارک مربوطه را به موزه سپردند، حتی بسیاری از شاعران آذربایجان وسایلی با ارزش مانند کمانچه‌ ای از کشور آذربایجان، بشقاب قدیمی شاعر زنجانی و … را به موزه اهدا کردند.

در مجموع، بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و لوازم شخصی استاد شهریار مانند کتاب‌ ها، کیف، عصا، آثار چاپ شده، دفترها و اوراق دست‌نویس، نسخه‏ قرآنی که توسط ایشان با خط نسخ نوشته شده، لوازم تحریر، وسایل شخصی و لوازم زندگی، آلبوم‌ های عکس و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی این شاعر در معرض نمایش عموم قرار داده شده است. در قسمت زیرزمین موزه نیز عکس‌های استاد از دوران مختلف زندگی وی، واحد سمعی بصری و قسمتی برای استراحت میهمانان و بازدیدکنندگان موزه قرار دارد. همچنین سه‏ تار معروف استاد نیز در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.


آدرس: تبريز- خيابان ارتش‌ جنوبي- ‌کوچه‌ مقصوديه‌- خانه‌ استاد شهريار‌