موزه صدا

موزه صدای تبریز به‌ عنوان نخستین موزه تخصصی صدا در کشور  و با هدف بازسازی، حفظ و صیانت از موسیقی فاخر آذربایجان، در محل خانه تاریخی «امیر پرویز» واقع در عابرگذر تاریخی «تربیت» فعالیت خود را آغاز کرده است. این موزه به همت و تلاش «حسین ساجدی» و با همکاری سازمان میراث‌ فرهنگی تاسیس شده و موزه‌ای کاملا خصوصی می باشد که در نوع خود در کشور بی سابقه است.این موزه در چهارم اردیبهشت ۱۳۹۷توسط ریاست محترم جمهور افتتاح گردیده است .

ساجدی که مولف دو کتاب‌ «تاملی در قلمرو موسیقی» و «هم آوازان» و مجموعه “شهریار و موسیقی” می باشد، ریاست خانه موسیقی تبریز و عضویت در انجمن موسیقی، شورای موسیقی استان و شورای نظارت بر آموزشگاه های موسیقی و همچنین مدیریت مسئولی آموزشگاه موسیقی را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

اقلام موجود در موزه از سه بخش اقلام صوتی، آیین‌ها و ادوات موسیقی تشکیل شده است. از اقلام صوتی می‌توان به انواع رادیوهای لامپی قدیمی، رادیوهای نفتی، اولین تلویزیون وارد شده به ایران، انواع گرامافون هندلی، انواع گرام، انواع آپارات و … اشاره کرد. در بخش موسیقایی انواع سازهای بادی، زهی، انواع سازهای ملل مختلف که با ایران در اشتراکند و … جمع آوری شده است.

در قسمت آیین‌ها می توان به آیین‌هایی مانند “تکم‌گردانی” و آلات این آیین‌ها شامل انواع کوبه‌های در، انواع زنگوله مانند ناقوس کلیساها که از دوران صفویه در کشور بوده‌اند، انواع زنگ کاروانسراها و هتلها، انواع بوق خودروها و انواع دف‌های قالیبافی اشاره نمود.

در مجموع بیش از ۳۰۰ نوع از اقلام موسیقی در این موزه جمع‌آوری شده است که مربوط به کل کشور می‌باشند اما تمام آلات موسیقی آذربایجان مانند قوپوزهای قدیمی، انواع تار، بالابان، قارمون و … در موزه موجود می‌باشند.

در بخش آرشیو صوتی، اذان موذن‌ها، مجموعه‌های صوتی قاریان، تعزیه خوانان، چاوش خوانان، پرده خوانان، منقبت‌خوانان، شبیه‌خوانان مناسبت‌های ملی و مذهبی و آواز خوانان قدیمی موجود می‌باشد و سعی شده است آوازهای قدیمی و کمیاب در این بخش جمع‌آوری گردد. از دیگر بخش های مهم این موزه می توان پژوهش ، آموزش ، کتابخانه ،مرمت ساز وسازسازی را نام برد.

 

منبع: مصاحبه آقای حین ساجدی با یول پرس

شماره تماس موزه صدا: ۳۵۵۴۱۷۵۹ (۰۴۱)

 آدرس موزه صدا: تبریز، عابرگذر تربیت، کوچه کرباسی

برای دسترسی به محل موزه صدا روی نقشه کلیک کنید.